Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Święto 80 pułku piechoty

1 komentarz »

W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych odbyła się w Ząbkach niecodzienna uroczystość. Z inicjatywy Mirka Sobieckiego prowadzącego serwis internetowy historiazabek.pl oraz Związku Kombatantów RP i BWP Koło w Ząbkach, po raz pierwszy od 1939 r. uroczyście upamiętniono pochowanych na ząbkowskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Piłsudskiego, żołnierzy września 1939 r. należących do 80 Pułku Strzelców Nowogródzkich, a walczących w ostatnich dniach września w obronie stolicy.

Pochowani w Ząbkach żołnierze brali udział w obronie pobliskiego Targówka, w trójkącie wyznaczonym przez ulice Łodygową i Radzymińską, oraz tory kolejowe na trasie Ząbki – Warszawa Wileńska. 80 Pułk Piechoty został sformowany dnia 11 lipca 1919 roku i właśnie tę datę ustanowiono jako Święto Pułku.

Zgodnie z planem obchodów o godz. 17:30 w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Ząbkach odbył się koncert chóru Armii Krajowej „Nowogródzkie Orły”, pod dyrekcją Pani Beaty Nowickiej, zaś o godz. 18:00 Mszę Świętą w intencji pochowanych w Ząbkach żołnierzy, odprawił w koncelebrze ks. Kapelan Wojska Polskiego Major Piotr Łuński.

Bezpośrednio po Mszy obyła się niezwykła uroczystość wręczenia ostatniemu żyjącego żołnierzowi tej jednostki, Panu podpułkownikowi Stanisławowi Ślesickiemu medalu PRO MASOVIA!

 

Druga część uroczystości odbyła się  na cmentarz parafialny przy ul. Piłsudskiego, bezpośrednio przy kwaterze. Zgodnie z przyjętym przy tego typu uroczystościach zwyczajem honorowe warty wystawiły oddziały Wojska Polskiego oraz historyczne grupy rekonstrukcyjne. Przez zebranych uczestników obchodów odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego oraz złożone okolicznościowe wieńce i wiązanki. W trakcie uroczystości odbył się również apel pamięci wraz z salwą honorową. Na zakończenie zebrane osoby odmówiły modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Co istotne sporą część osób uczestniczących w obchodach stanowiły młode osoby. O poległych żołnierzach pamiętali także kibice i sympatycy Dolcanu Ząbki – cześć i chwała bohaterom.

 Przy tej okazji warto podkreślić wielki wkład pracy w uroczystości Mirka Sobieckiego, który poświęcił mnóstwo swojego czasu i wysiłku w organizację uroczystości. Wszystkie osoby z którymi rozmawiałem były pod wrażeniem ich sprawności. W ich imieniu chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla organizatorów za zaangażowanie w projekt kultywujący pamięć o żołnierzach broniących suwerenności II Rzeczypospolitej.

 

  Jedna odpowiedź

  Ciezko jest znalezc robertswiatkiewicz.pl w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo.
  Wystarczy wpisac w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy
  pozdro

 • Zostaw odpowiedź

  *