Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Stacja kolejowa w Ząbkach … 2020 ?

Brak komentarzy »

Jak wygląda stacja kolejowa w Ząbkach właściwie każdy widzi, gdyż setki jeżeli nie tysiące mieszkańców Ząbek codziennie korzysta z tego kolejowego połączenia z Warszawa i Wołominem. Stary, wybudowany kilkadziesiąt lat temu obiekt razi swoją archaiczną architekturą oraz nieciekawym wyglądem.  Kolejnym problemem jest dewastacja tego obiektu. Nie chroniony i monitorowany cyklicznie pada ofiarą wandali oraz „znawców” sztuki ulicznej. W podobnym stanie znajdują się właściwie wszystkie pozostałe stacje kolejowe położone na tzw. Linii Wołomińskiej, wybudowane według tego samego schematu.

Dodatkowo PKP Polskie Linie Kolejowe nie mają środków na gruntowną przebudowę lub chociażby modernizację dworców i stacji kolejowych ograniczając się właściwie przy tego typu obiektach do prostych prac konserwacyjnych i remontowych. Wygląda na to, że stan taki może utrzymywać się jeszcze przez wiele lat.

Jedyną szansą na poprawę wizerunku stacji kolejowej z Ząbkach może być pomoc finansowa gminy w zakresie przebudowy tego obiektu, choć należy zaznaczyć, iż utrzymanie dworców kolejowych nie jest co do zasady zadaniem własnym gminy, lecz właśnie PKP PLK jako zarządcy infrastruktury kolejowej. W praktyce jednak coraz częściej pojawiają się sytuacje przejmowania przez gminy budynków i obiektów kolejowych a następnie ich bieżącego utrzymywania.

Z uwagi na zaangażowanie finansowe Ząbek w realizację dużych projektów infrastrukturalnych (tunel, pływalnia) taka możliwość wydaje się niezwykle mało realna.

Być może jednak w związku ze zbliżającym się okresem programowania na lata 2014-2020 pojawi się możliwość aplikowania wspólnie z PKP PLK o środki unijne na modernizację stacji kolejowej w Ząbkach. Najpóźniej za kilkanaście miesięcy powinniśmy wiedzieć czy taka możliwość będzie faktycznie istniała.

Inwestycja warta zapewne kilka milionów złotych mogłaby radykalnie zmienić wizerunek ścisłego centrum miasta, w efekcie za kilka lat mógłby powstać piękny i funkcjonalny obiekt współgrający z budowanym obecnie tunelem drogowym.

Dzisiaj koncepcja budowy nowej stacji kolejowej w Ząbkach jest niczym innym jak zwyczajnym pomysłem, tematem do swobodnej dyskusji o kierunkach rozwoju Ząbek. Ale podobnie było w 2006/2007 r. gdy zaczynano myśleć o budowie tunelu pod linią kolejową. Dzisiaj na naszych oczach ten pomysł staje się rzeczywistością.

 kliknij aby powiększyć obraz

    Zostaw odpowiedź

    *