Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

SIM

komentarze 3 »

SIM to System Informacji Miejskiej polegający na zastosowaniu jednolitych pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym nośników przekazujących informacje o charakterze ogólnomiejskim. Zazwyczaj SIM obejmuje nazwy ulic i lokalizacji ważnych obiektów miejskich, adresy oraz kierunkowskazy dla ruchu pieszego i drogowego. Wspólną cechą SIM jest jednolitość stosowanych nośników, łatwa rozpoznawalność oraz komunikatywność wpływające na zachowanie ładu wizualnego .

Dotychczas w Ząbkach nie udało się wdrożyć takiego systemu porządkującego przestrzeń publiczną. Na terenach publicznych może spotkać kilka wzorów tablic informacyjnych, zaś w przestrzeni oznakowania budynków prywatnych panuje zupełna dowolność oraz zapożyczenia z warszawskiego SIM.

Może zatem warto uporządkować tą sferę życia publicznego nadając jej jednolity charakter. Na przykład w formie zaproponowanej przeze mnie (plik pdf projekt SIM Ząbki). Zaproponowana kolorystyka nawiązuje do barw ząbkowskiego herbu – bieli orła Kazimierza Jagiellończyka, zieleni topolowego listka oraz czerwieni ceglanego muru. Czekam na Państwa uwagi, opinie i sugestie. Przedstawione w projekcie uchwały wzory tablic mają charakter poglądowy.

Żwirki SIMprojekt SIM Ząbki

ps.

zamiast „Wodokty” powinny być „Bałuty”

  komentarze 3

  Dobór kolorów (np. czarne litery na czerwonym tle są strasznie męczące dla oczy i trudno czytelne) i czcionek nie jest najlepszy (za bardzo „zbite” czcionki, za mała czcionka z nazwą ulicy w stosunku do innych danych, wyrównanie nazwy ulicy do dołu 😐 > np. pierwsza tablica z nazwą „Jana Pawła II”, herb miasta za wysoko i wg mnie za bardzo eksponowany (przytłaczający podstawową informację jaką jest nazwa ulicy i jej numer).
  W tablicach ulicznych montowanych na słupku brakuje mi „strzałki” na zielonym tle z informacją w którą stronę rosną numery (podobnie jak w przypadku oznakowania warszawskiego).
  Pkt. 4.2 – co jest nazwą ulicy? Żwirki czy Franciszka? Co w ogóle oznacza biały napis na zielonym tle „Franciszka”?
  Tablica adresowa (5) – za mała nazwa ulicy w stosunku do numery a tym bardziej do nazwy obszaru, czyli źle ustalone proporcje pasów zielony:biały:czerwony – 1:3:1

  Powyższe to subiektywne odczucie, możliwe że wzornik w pdf został wykonany niezgodnie z zaleceniami (na ostatniej stronie jest informacja o użytych czcionkach)

 • SIM przewiduje też jednolite oznakowanie posesji prywatnych.

 • Trochę za „węgierska” kolorystyka 🙂 Brakuje żółtego. Może zamiast czerwonego będzie lepiej. Informacja o dzielnicy raczej niepotrzebna, bo w Ząbkach oprócz „Drewnicy” to w powszechnym użyciu nic nie ma. Miasto jako gmina nie ma również wyodrębnionych dzielnic czy osiedli. Inicjatywa piękna, bo na własnej ulicy nazwanej w 2006 r. do dziś nie mam tabliczki. Tylko czy miasto na pewno stać? Wydatek rzędu kilkuset tysięcy. Nie ograniczać się tylko do nazewnictwa ulic, ale także do oznakowania numerami porządkowymi budynków. Wtedy spójność będzie widoczna.

 • Zostaw odpowiedź

  *