Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Samorządowcy będą musieli odpowiedzieć na petycje

Brak komentarzy »

Petycje do lokalnych urzędników podpisane przez tysiące mieszkańców nie pozostaną bez odpowiedzi. Posłowie zmieniają prawo, by składane przez nas pisma wreszcie traktowano poważnie – informuje „Metro”.

Konstytucja daje nam prawo do pisania petycji do urzędów, ale już nikt nie zagwarantował, że otrzymamy na nie odpowiedź – przez piętnaście lat nie uchwalono stosownych przepisów. Praktycznie każda z petycji może więc trafić do kosza. Zmienić ma to senacki projekt ustawy, nad którym pracę zaczął w środę Sejm.

Zapisano w nim m.in., że: petycje będzie można pisać tylko w sprawach publicznych i dotyczących wspólnego otoczenia, jej adresatem mogą być urzędy państwowe i samorządowe oraz organizacje i instytucje, które wykonują zlecone zadania publiczne. Urząd będzie miał trzy miesiące na odpowiedź. Treść petycji i swoją odpowiedź musi opublikować w sieci.

Według Europejskiego Sondażu Społecznego obecnie w Europie 21,2 proc. obywateli podpisuje co najmniej jedną petycję rocznie. W Polsce dwa razy mniej. Zaledwie kilka procent z nas deklaruje, że kiedykolwiek złożyło petycję. Za to z roku na rok rośnie liczba osób, które czują się lekceważone przez władze. Pod koniec ub. roku CBOS odnotował aż 44 proc. takich osób (rok wcześniej 36 proc.). (PAP)

Źródło:

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/samorzadowcy-beda-musieli-odpowiedziec-na-petycje

UM miasto3.11

    Zostaw odpowiedź

    *