Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Powalczyć o lewoskręt z ul. Powstańców.

komentarzy 11 »

Aktualna prowadzona rozbudowa ulicy Żołnierskiej, pomimo iż korzystna dla ruchu tranzytowego, przyniesie mieszkańcom południowej części Ząbek szereg trudności. W odróżnieniu od władz Warszawy, które na skrzyżowaniu ul. Żołnierskiej i Czwartaków zaplanowały wiadukt, władze Województwa Mazowieckiego zaprojektowały wyłącznie możliwość skrętu w prawo z ulicy Powstańców. Innymi słowy już za kilka miesięcy nie będzie można skręcić z ul. Powstańców z kierunku Marek oraz zjechać z ulicy Żołnierskiej w Powstańców jadąc od strony Rembertowa.

Prawidłowym rozwiązaniem wydaje się budowa przez podległy Województwu Mazowieckiego, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wiaduktu nad dwupasmową już ulicą Żołnierską, szczególnie w kontekście oszczędności przetargowych MZDW. Zamiast planowanych 26,1 mln Euro, jednostka ta na przebudowę ulicy wyda jedynie 45,8 mln zł, czyli mnie niż  połowę z początkowo planowanych na ten cel środków.

Jaki to mógłby być wiadukt to już domena specjalistów. Mógłby na przykład powstać wiadukt podobny to tego zaplanowanego przez Warszawę 1,5 km dalej (przypominający wiadukt przy Dworcu Centralnym) lub kopia wiaduktu z rondami na Trasie Toruńskiej, przy markecie IKEA.

RS14.1

  komentarzy 11

 • Czy ma Pan pojęcie jak wiadukt wpłynie na ruch na ul. Powstańców? jeżeli nie będzie żadnego ograniczenia ta ulica będzie jak autostrada, już teraz wieczorem i w nocy prawie co drugi przejeżdżający stawia sobie za cel sprawdzenie możliwości osiągów swojego samochodu, tu są szkoły i pełno dzieci – NIE MA CHODNIKA!!!! Tu jest hałas i kurz, NIE CHCĘ tu mieć przelotowej ulicy którą jeżdżą kierowcy idioci , tiry i ciężarówki wszelkiej maści.

  • Ulica Powstańców to główny ciąg komunikacyjny południowych Ząbek. W punktu widzenia mieszkańca osiedla LCCorp pewnie jest Panu na rękę, iż droga straci swój statut. Problem w tym, że Pana zysk jest stratą dla mieszkańców ulic Kopernika, Maczyka, Szwoleżerów, Kosynierów, Sosnowej i Skorupki które będą musiały przejąć cały ruch pojazdów wracających z Warszawy na ulicę Powstańców. Pan NIE CHCE wiaduktu nad drogą 631, ale czy pomyślał Pan czy mieszkańcy tych ulic pragną przejazdu kilku tysięcy samochodów dziennie z okolic ul. Powstańców ? Pewnie też NIE CHCĄ !

   • Pytanie tylko Panie Robercie, czy jest szansa, żeby nie powstawała w takim razie droga Projektowana? Jeśli będzie wiadukt?

    • To pytanie do urbanistów i specjalistów z zakresu inżynierii ruch czyli osób które mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Jeżeli z przeprowadzonych badań będzie wynikać, że wiadukt na Powstańców wystarczy aby obsłużyć ruch z ulicy Żołnierskiej to nie widzę sensu budowy tej drogi serwisowej. Natomiast warto pamiętać, że ta część Ząbek bardzo dynamicznie się rozwija i nie jestem przekonany czy za kilka lat Maczka i Kopernika będą w stanie zapewnić odpowiednią płynność ruchu na trasie Powstańców-Szwoleżerów. Dzisiaj największą szansą na to aby ta droga serwisowa nie powstała są potrzeby oświatowe miasta. W najbliższych latach z budżetu miasta trzeba będzie wydawać po kilka lub kilkanaście milionów rocznie na inwestycje w bazę oświatową.

  • Zacznijmy od tego, że żeby sprawdzać osiągi na tej drodze, to najpierw musiałaby mieć wyrównaną nawierzchnię itp.. nie przesadzajmy już..
   Z powodu lewoskrętu/ wiaduktu ta droga nagle nie zyska rangi głównej arterii komunikacyjnej Ząbek. Pojawiające się gdzieniegdzie argumenty, że będzie przez to przelotówką (szczególnie ciężkiego sprzętu) do Chełmżyńśkiej jest zupełnie bez sensu. Ciekawe po co niby kierowcy mieliby zjeżdżać z przejezdnej obwodnicy, żeby postać sobie w korkach na Chełmżyńskiej?
   „Tu jest hałas i kurz” ? To proszę się postawić na miejscu mieszkańców osiedli tuż przy Żołnierskiej. Gdy nie powstanie lewoskręt/wiadukt to powstanie droga łącząca Powstańców ze Szwoleżerów (a chyba nawet dalej). W tym momencie od poszerzanej obdownicy osiedle oddziela kawałek „lasu” i tak wyciętego pod poszerzanie Żołnierskiej. A chcą wyciąć wszystko i zrobić drogę.
   Czemu więc wtakim razie to mieszkańcy jednego osiedla mają mieć pod oknami „hałas i kurz”? Niech Pan tego nie porównuje z ruchem na Powstańców!

   Tu nie ma chodnika?! To trzeba walczyć o chodnik, cywilizowane pobocze a nie ograniczać ruch ,mój Drogi.. na tym to polega, bo tak, o to trzeba walczyć

   Ale najpierw trzeba zobaczyć coś więcej niż kawałek własnego nosa.

   A Pan Panie Robercie jest chyba jedyną zdrowo myślącą osobą w szeregach Ząbkowskiej władzy. Pozdrawiam

   • Pani Marto ale robi pani dokładnie to samo co ja – przekłada swój interes nad interesem większości. Nie chce pani pod oknami mieć ulicy tak jak ja nie chcę autostrady więc po co te komentarze. Moje okna wychodzą centralnie na ul. Powstańców i wiem co mówię pisząc o idiotach przekraczających prędkość (zwłaszcza w nocy i nad ranem) a dzięki temu że ulica Powstańców jest taka „gładka i równa” każdy przejazd ciężarówki powoduje ogromny hałas – i nie przesadzam ! Ja mam walczyć o chodnik – sorry to może pani się zwróci do pana radnego bo to jest chyba w jego kompetencji.

 • Pani Agnieszko,
  to wcale nie musza być swiatła, to może byc po prostu droga zjazdowa- bez utrudnień- szkoda tylko ze niektórym którzy planuja brakuje wyobrażni,:) tym bardziej że będa twaorzyły się korki, a takie dwa zjazdy na żabki to juz jest duzo- uwazam że zawsze waro o cos walczyc, tym bardziej żeby ułatwic nam zycie, a nie po fakcie obudzić się że cos jest nie tak. Tym bardziej za ma to słuzyć nam na długie lata, a wszystko się rozwija i idzie do przodu, nie stoi w miejscu:)

 • Witam,
  mam pytanie: czy cos jest robione wtej sprawie? kiedy uplywa termin żeby cokolwiek z tym zrobić? nie ukrywam że jestem zainteresowana tematem, jak i wielu moich sąsiadów.

 • Czy w takim razie jest potrzeba budowania mieszkańcom osiedla przy nr 47 drogi tuż pod oknami i ogrodzeniem osiedla?? Jaki jest jej sens?? Czy ktoś to przemyślał przed postanowieniem wdrożenia planu zagospodarowania przed 11 lat? Kiedy nie było tam jeszcze osiedli?

 • Panie Radny
  Nie można mieć wszystkiego. z tego co mi wiadomo sygnalizacja świetlna ma być na skrzyżowaniu żołnierskiej i szwoleżerów. Tak więc na co jeszcze zjazd na Powstańców aaa no i powalczmy o zjazd na Andersena i kilka następnych. Wiadomo ze światła blokują przejazd i utrudniają ciągłość ruchu. trasa szersza ale z jednym zjazdem jak dla mnie to odpowiedni kompromis.

 • Zostaw odpowiedź

  *