Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Oświetlenie stadionu MOSiR Ząbki (Dolcan Arena)

komentarze 4 »

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ząbki w dniu 10 marca 2015 r. miejscy radni wprowadzili do budżetu miasta na 2015 r. kwotę 600.000 zł z przeznaczeniem na budowę oświetlenia płyty głównej boiska piłkarskiego przy ul. Słowackiego 21.
Konieczność wyposażenia stadionu miejskiego w sztuczne oświetlenie jest wynikiem wprowadzenia przez PZPN takiego wymogu dla wszystkich drużyn grających w I lidze.
Jeśli jesienią 2015 r. mieszkańcy Ząbek chcą oglądać mecze Dolcanu Ząbki, nasze miasto musi wyposażyć stadion miejski w takie oświetlenie. Bez tego klub piłkarski nie otrzyma licencji PZPN na następny sezon lub będzie zmuszony grać na innych stadionach np. Polonii Warszawa.

 s1

  komentarze 4

  Szanowny Panie Wojtku
  Posiadana Pańska wiedza na temat procesu licencyjnego utwierdza mnie w przekonaniu, że jest Pan kimś bliskim i przychodzi Pan na mecze DOLCANU. Możliwe, że jest Pan też sympatykiem (P)ewnej (O)pcji politycznej czyli negującym wszystkie potrzebne inwestycje realizowane przez miasto Ząbki. Dzisiaj oświetlenie jutro drogi i szkoły co Panu jeszcze przeszkadza? Pewnie nazwa DOLCAN. Pan Doliński każdego roku od 23 lat wydaje na utrzymanie drużyny bardzo duże pieniądze i nigdy nie mówi, że robi to tylko dla siebie. On to robi dla mieszkańców Ząbek a więc i dla Pana. Może być Pan dumny z tego, że wkrótce jakość piłkarskiego widowiska wzrośnie właśnie dzięki oświetleniu.

 • Witam,

  Tez uważam że oświetlenie stationu nie jest inwestycją pierwszej potrzeby ale nie samym chlebem człowiek żyje. Trzeba promować sport w obecnych czasach. Panie Wojciechu Dolcan to nie kilkudziesięciu, a kilkuset kibiców. Sam chodzę na mecze i uważam że jest to bardzo miło spędzany czas, również dla rodzin z małymi dziećmi. To że w Ząbkach jest druzyna grajaca w czołówce pierwszej ligi przyczynia siędo promocji naszego miejsca zamieszkania. Nie wyobrażam sobie jeżdzić na mecze poza Ząbki.

 • Szanowny Panie Robercie,

  Uważam,. że jest dużo więcej ważniejszych wydatków w budżecie miasta niż oświetlenie stadionu, o których sam Pan wspomina w wielu swoich wpisach. O tym że PZPN wprowadził taki wymóg wiadomo było juz 2 lata temu. Ale przed wyborami przemilczano ten fakt że wydacie nasze podatki na to aby drużyna Pana Dolińskiego mogła grać dalej w Ząbkach dla kilkudziesięciu fanów. Skoro wiecie o wymogu oświetlenia to zapewne też wiecie o wymogu podgrzewanej murawy od 2016 roku. Ile jeszcze zamierzacie publicznych pieniędzy władować w nie przynoszące mieszkańcom żadnych korzyści inwestycje?
  Może warto wreszcie zapytać mieszkańców czy chcą dalej inwestować swoje pieniądze (podatki) w Dolcan.

  • Szanowny Panie Wojtku
   Sztuczne oświetlenie murawy stadionu miejskiego nie jest przedmiotem pierwszej potrzeby, ale także nigdy nim nie będzie. Zawsze znajdą się, jakieś rzeczy lub działania które można uznać za ważniejsze lub bardziej potrzebne. Idąc Pana tokiem myślenia to nigdy nie byłoby uzasadnienia do wybudowania przez Warszawę nowego stadionu Legii czy też przez Państwo Stadionu Narodowego na Euro 2012. W przypadku tamtych inwestycji także pojawiały się podobne do Pańskiego krytyczne głosy. Tak samo zawsze można byłoby znaleźć wymówkę przeciwko budowie domów kultury, teatrów czy filharmonii. Przecież to w uproszczeniu tylko inny od piłki nożnej sposób rozrywki czy sztuki, adresowany do odbiorców o odmiennych gustach.
   Na mecze Dolcanu przychodzi ok. 800 – 1500 mieszkańców Ząbek, którzy z całą pewnością nie chcą jeździć do Warszawy na Konwiktorską, tylko dopingować swoją drużynę tutaj na miejscu, tak jak to robią od ponad 20 lat. Kibice Dolcanu Ząbki są takimi samymi mieszkańcami jak Pan czy Ja. Tutaj mieszkającymi i tutaj płacącymi swoje podatki. Nie wiem dlaczego mają być skazywani tak jednoznacznie na ostracyzm i zapomnienie. Miasto musi rozwijać się harmonijnie. Budowane są drogi (Wyzwolenia, Żwirki, Malczewskiego, Targowa), budowane są obiekty użyteczności publicznej (rozbudowa SP2, SP3, świetlica środowiskowa), ale powinny być oprócz nich budowane także mniej potrzebne publiczne obiekty jak np. toaleta w parku miejskim czy właśnie oświetlenie murawy.
   Co do pytania mieszkańców to jestem zwolennikiem budżetu partycypacyjnego, w ramach którego mogliby decydować o inwestycjach miejskich. Co interesujące w pewnym sensie mieszkańcy tego typu decyzję podjęli w 2007 r. w ramach konsultacji nad strategię rozwoju miasta, kiedy zdecydowali, że najbardziej pożądanym obiektem dla Ząbek jest kryta pływalnia, przecież także nie najważniejszy w mieście obiekt.
   Pozdrawiam

   Robert

 • Zostaw odpowiedź

  *