Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Nie zawsze za publiczne pieniądze – Hiszpanie będą niańczyć w PPP

Brak komentarzy »

Ternum chce ściągać inwestorów, którzy w partnerstwie publiczno-prywatnym będą budować żłobki i przedszkola. Szuka pilotażowej gminy.
Projekty oświatowe w partnerstwie publiczno-prywatnym to w Polsce wciąż rzadkość. Próby tego typu inwestycji można policzyć na palcach. Kiepską passę zamierza przełamać hiszpańska firma Ternum, specjalizująca się w doradztwie strategicznym i wprowadzaniu firm na zagraniczne rynki. Chce przenieść na polski grunt wzory z Półwyspu Iberyjskiego.
Współpracujemy z hiszpańskim partnerem, który ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu żłobkami w PPP. Możemy podjąć się zarówno realizacji całego projektu — począwszy od budowy żłobka przez jego finansowanie, na zarządzaniu kończąc. Możemy też zrealizować jedynie poszczególne etapy projektu — mówi Marta Matysiak, menedżerka w Ternum.
Według wyliczeń firmy, średni koszt budowy żłobka dla grupy 100-120 dzieci wynosi 2-2,5 mln zł.
Szacujemy, że inwestycja jest opłacalna, gdy do placówki uczęszcza co najmniej 60 dzieci. Mamy na myśli żłobek lub przedszkole bądź obiekt łączący obie funkcje. Polskie potrzeby w zakresie żłobków są ogromne, bo dziś zaledwie około 3 proc. dzieci korzysta z takiej formy opieki. W samej Warszawie brakuje miejsc dla ok. 5,5 tys. najmłodszych obywateli. Jeśli chodzi o przedszkola, jest w nich miejsce dla ok. 72 proc. przedszkolaków — mówi Marta Matysiak.
Opłaty w placówkach budowanych w PPP mają nie odbiegać od stawek przyjętych w innych publicznych żłobkach i przedszkolach.
Liczymy na dopłaty miast do placówek w PPP na tych samych zasadach, na jakich dotowane są tradycyjne żłobki i przedszkola. Jednocześnie stawiamy w projektach na optymalizację kosztów, m.in. poprzez budownictwo energooszczędne — mówi Marta Matysiak.

Firma rozmawia już z samorządami o potencjalnych inwestycjach.

Zainteresowanie jest ogromne, ale wciąż widzimy obawy strony publicznej dotyczące wykorzystania PPP. Tym bardziej zależy nam na realizacji pilotażowego projektu, który z pewnością zachęci innych do podjęcia wyzwania — dodaje menedżerka Ternum.
Dobrze byłoby, aby takie ogłoszenia się pojawiły, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu placówki z pewnością istnieje. Po zainteresowaniu rynku widać, że na odzew firm prywatnych można liczyć. Szlaki przetarły Krapkowice, które otworzyły w PPP dwa żłobki dla 50 najmłodszych, korzystając z rządowego programu Maluch [program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z rocznym budżetem około 40 mln złotych — red.] — komentuje Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP. Projekt w Krapkowicach, zrealizowany w 2011 r., kosztował 2,3 mln zł.

Źródło: samorzady.pb.pl/2831991,38145,hiszpanie-beda-nianczyc-w-ppp

    Zostaw odpowiedź

    *