Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Koniec Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego ZTM-KM w Ząbkach – 30.06.2013 r.

Brak komentarzy »

Od niedzieli 9 czerwca, pasażerowie Kolei Mazowieckich mogą korzystać z nowej Stacji Warszawa-Wilno. Co prawda przez jej budowę czas podróży na linii wołomińskiej wydłużył się dla mieszkańców Ząbek o ok. 2-3 minuty, ale jednocześnie przyczyni się do oszczędności zarówno w budżetach domowych mieszkańców jak i budżecie miasta.

Dotychczas Miasto Ząbki na mocy porozumienia z Powiatem Wołomińskim dopłacało do Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego ZTM-KM. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Ząbek mogli podróżować do stolicy koleją na podstawie biletu ZTM w tzw. II strefie, płacąc 196 zł miesięcznie lub 474 zł kwartalnie.
Po wejściu w życie uchwały Rady Miasta st. Warszawy włączającej stację Warszawa-Wilno do I strefy biletowej sytuacja ulegnie radykalnej zmianie. Mieszkańcom Ząbek bardziej opłacać się będzie kupić miesięczny lub kwartalny bilet ZTM w I strefie, za odpowiednio 100 zł lub 250 zł oraz odrębnie bilet KM do 5 km w wysokości 85,50 zł lub 214 zł, Łatwo zatem obliczyć, iż każdej osobie zainteresowanej podróżowaniem na linii Ząbki- Warszawa Wileńska pozostawać będzie w kieszeni kwota ok. 10 zł miesięcznie.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż do takiego rozwiązania budżet miasta nie dopłaci nawet złotówki, tymczasem w poprzednich latach do utrzymania WBA dokładał corocznie kilka milionów złotych. W tegorocznym budżecie już po przejściu Ząbek do II strefy biletowej była to kwota 900 tys. zł. Teraz środki te będą mogły pozostać w gminie i zostać przeznaczone na inne środki komunikacji.

Tak więc wydaje się, że prosty rachunek ekonomiczny spowoduje z dniem 30 czerwca 2013 r. upadek idei Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego na linii wołomińskiej a przynajmniej na odcinku od Warszawy do Ząbek. W tym dniu wygasa również porozumienie pomiędzy Powiatem Wołomińskim a ZTMem dotyczące utrzymania wspólnego biletu.
W efekcie od 1 lipca 2013 r. mieszkańcy Ząbek będą znów musieli kupować dwa odrębne bilety, kolejowy i autobusowy, choć trochę taniej niż dotychczas. Warunkiem aktualności tej daty jest wejście w życie podjętej już przez stołecznych radnych, uchwały o włączeniu stacji Warszawa-Wilno do I strefy biletowej.

    Zostaw odpowiedź

    *