Robert Świątkiewicz – Radny Miasta Ząbki

radca prawny, radny 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

15 lipca 2013 r. – pierwszy termin płatności za wywóz odpadów stałych

1 komentarz »

Od 1 lipca 2013 r. na terenie całego kraju funkcjonuje nowy system odbioru odpadów. Zasadnicza zmiana polega na tym, iż od tego dnia całość śmieci komunalnych wytworzonych na terenie naszego miasta przez gospodarstwa domowe staje się własnością lokalnego samorządu. W tego tytułu Urząd Miasta Ząbki będzie pobierać stosowną opłatę stanowiącą do co swojej istoty zryczałtowany parapodatek.

W dniu 15 lipca mija właśnie pierwszy termin płatności tej opłaty za III kwartał 2013 r. Z uwagi na brak wiedzy co do realnej ściągalności tej opłaty oraz mając na względzie złożenie „deklaracji śmieciowych” przez  jedynie ok. 40% gospodarstw domowych, opłata musi być wnoszona przez mieszkańców Ząbek z góry. Takie założenie było konieczne aby gmina miała czas na wszczęcie postępowań administracyjnych i egzekucyjnych wobec osób które zlekceważyły obowiązek złożenia deklaracji albo nie uiszczą samej opłaty w terminie.

Osobiście uważam rozwiązanie płacenia z góry za typowo tymczasowe, które pozwoli gminie na w miarę łagodne wdrożenie systemu pod względem finansowym i windykacyjnym oraz w sposób zasadniczy zmniejszy możliwość ewentualnej utraty płynności finansowej. Kiedy mieszkańcy Ząbek jak również miejscy urzędnicy przyzwyczają się do nowych zasad, a zaległości we wnoszeniu opłat będą stosunkowo niewielkie warto będzie rozważyć wprowadzenie możliwości płacenia z dołu, czyli za faktycznie wykonaną usługę.  

źródło foto: www.ekocel.pl

Opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych należy uiszczać w kasie Urzędu (gotówką lub kartą płatniczą) lub na rachunek bankowy: 11 8006 0000 0013 0462 2000 0049. W tytule przelewu należy podać adres nieruchomości, za którą wnoszona jest opłata. W najbliższym okresie poszczególnym właścicielom nieruchomości Urząd Miasta przydzielać będzie indywidualne numery rachunków.

  Jedna odpowiedź

  Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 5 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
  seo stronka z seo poradami
  i znajdziesz tam ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

 • Zostaw odpowiedź

  *